Święta państwowe

Pod tym terminem należy rozumieć przede wszystkim te święta narodowe, które związane są ściśle z historią danego państwa, którego one dotyczą. Jednocześnie związanie to odnosi się też do tradycji oraz kultury danego kraju. W większości przypadków święta państwowe oznaczają też dzień wolny od pracy. Najczęściej jeśli przypadają one przed lub tuż po weekendzie, po prostu przedłużają one ów weekend. W placówkach edukacyjnych jeśli pomiędzy świętami państwowymi lub między świętem państwowym a weekendem jest jeden dzień normalnej pracy, to robi się go jako wolny, aby wydłużyć uczniom weekend. Jednocześnie należy zaznaczyć, że święta państwowe wiążą się z oficjalnymi uroczystościami, obchodami, które nawet relacjonowane są w większości kanałów telewizji publicznej. Należy też zaznaczyć, że święta państwowe należą do jednych z popularniejszych, przede wszystkim ze względu właśnie na ich wolny dzień, a także duże zaangażowanie w przygotowanie odpowiednich imprez i obchodów danego dnia przez instytucje państwowe.

Australia Day

Dosłownie jest to Dzień Australii. Inaczej określany również jako Anniversary Day czy Foundation Day. Jest to święto obchodzone 26 stycznia. Ma ono upamiętniać założenie przez kapitana Arthur Philips pierwszej stałej osady na terenie Australii, tak zwanej kolonii czarnej przy Port Jackson, gdzie dzisiaj mieści się Sydnej, stolica Australii. Obchodzony jest on we wszystkich stanach i na wszystkich terytoriach Australii. Jest to jednocześnie dzień wolny od pracy, a jeśli przypada w sobotę lub niedzielę, to dniem wolnym staje się dodatkowo poniedziałek.

Św. Patryka

Jest to święto narodowe Irlandii. Obchodzone jest ono siedemnastego marca. Nazwa wzięła się od patrona Irlandii – św. Patryka. Coraz częściej święto to obchodzone jest również poza Irlandią, na przykład w Polsce, ze względu na popularność kultury celtyckiej, a także pewne podobieństwa międzykulturowe. Związane jest ono z podawaniem tradycyjnego, irlandzkiego zielonego piwa, jak i pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Jest to dzień wolny od pracy. Organizowane są festyny, uliczne pochody z dominującym kolorem zielonym.

Dzień Niepodległości

Inaczej jest to Święto Niepodległości. Obchodzone jest w większości państw na świecie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych przypada ono na czwartego lipca, a w Polsce na jedenastego listopada. Ma to upamiętnić wyzwolenie narodu lub jego powstanie. W praktycznie wszystkich przypadkach jest to dzień wolny od pracy. Organizowane są wtedy defilady, parady, festyny, liczne imprezy kulturalne, ale jednocześnie z wątkiem typowo narodowościowym dla upamiętnienia, przypomnienia historii uzyskania niepodległości przez dany kraj.

Dzień dziecka

W wielu krajach jest on obchodzony zupełnie inaczej. Oczywiście wszędzie w ten dzień dzieci otrzymują prezenty. Organizowane są liczne festiwale, zabawy dla dzieci, konkursy z nagrodami itp. W Polsce i większości krajów na świecie dzień ten to pierwszy czerwca. Jednocześnie w Turcji jest to dwudziesty trzeci kwietnia. Jest to święto narodowe, jak i święto obchodzone przez obywateli. Następują tam całodzienne ceremonie i imprezy. Jest to też dzień wolny od pracy, ale tylko na terenie Turcji. W krajach europejskich jest to normalny dzień pracy, ale z imprezami dla dzieci i wręczaniem prezentów.

Jedności Ukrainy

Jest to święto państwowe Ukrainy. Przypada ono na dwudziestego drugiego stycznia. Zostało ono uchwalone dekretem prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy ze stycznia 1999 roku, jako swoista rocznica podpisania Aktu Zjednoczenia. Ogłoszenie nastąpiło dwudziestego drugiego stycznia 1919 roku jako zjednoczenie URL z ZURL w jedną, zjednoczoną Ukrainę. Jest to dzień wolny od pracy, jak większość świąt państwowych. Jednocześnie ma ono ciągle przypominać o tym, co było przed zjednoczeniem, o waśniach, bitwach, włościach, o odmiennych politykach.

1-go Maja

Jest to święto państwowe jako Święto Pracy obchodzone praktycznie na całym świecie, a przynajmniej w jego większej części. Jednocześnie na terenie Polski jest to jednocześnie od 2004 roku również święto wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z kolei Kościół określił dzień 1-go Maja jako Dzień św. Józefa. Wygląda na to, że jest to wprost potrójne święto, a przynajmniej podwójne. Jako święto państwowe jest ono wolne od pracy, podobnie jak 3-go maja, a ostatnio również i 2-go maja ze względu na święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.