Bóstwa greckie

Okazuje się, że praktycznie większość współczesnych Europejczyków zna dobrze mitologię grecką. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nasza cała europejska kultura wyrosła na gruncie greckim i rzymskim. Jednocześnie dla zrozumienia wszystkich tamtejszych dzieł sztuki, których mamy całe mnóstwo nawet w centrum Europy, dobrze jest znać tamtejsze wierzenia i legendy. Wśród najważniejszych bogów greckich ze starożytności są między innymi: Eris, Eros, Lype, Morfeusz, Nike, Fobos, Gaja, Demeter, Charon, Hekate, Hebe, Hermafrodyta, Demos, Hipolit, Satyr, Iris, Zeus, Hera i wiele innych. Wielokrotnie też mówi się w kwestii mitologii greckiej nie tylko o samych bogach czy bóstwach, ale również o muzach, mojrach, syrenach, gigantach, tytanach, herosach itp. Ich działalność, głównie bogów, odnosiła się do konkretnych dziedzin ludzkiego życia bądź do przyrody. I tak na przykład można ich podzielić na bogów wodnych, wiatrów, zdrowia, solarnych, sprawiedliwości, granicznych, lunarnych, chtonicznych, bogów płodności, szczęścia, miłości i wielu innych.

Eros

Był to bóg miłości i namiętności seksualnej. Podobnie jak Apollo grał on na lutni, ale dla samego piękna muzyki, ale dla przyzywania kochanków. Niektórzy twierdzą, że był on pierwszym z bogów, rówieśnikiem Gai, który musiał istnieć dla zrodzenia się pozostałych bogów, aby była namiętność. Według innych wersji był on synem Afrodyty i Aresa bądź Hermesa. Przedstawiany jest przede wszystkim jako uskrzydlony młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi zakochanych dla ich połączenia. Później przedstawiany był jako niemowlę z łukiem i strzałami.

Iris

Jest to uosobienie tęczy, chmur i deszczu. Miała być nie tyle boginią, co posłanką bogów, głównie Hery i Zeusa. Potrafiła rozpinać łuk siedmiobarwny, czyli ową tęczę, łączą niebo z ziemią. Nigdy nie wykonywała poleceń bogów, tylko je oznajmiała. Przedstawiana była jako złotopióra, wiatronoga czy złotoskrzydła młoda kobieta, która ubrana była w lśniącą wszystkimi kolorami tęczy szatę, z kaduceuszem i oinochoe, przynosiła wodę, gdy chciała zesłać deszcz. Miała być córką Taumasa i oceanidy Elektry, siostrą harpii. Jednocześnie przedstawiana jest jako bogini dziewica lub żona czy kochanka Zefira, z którym miała mieć synów Erosa i Potosa.

Demeter

Była to bogini rolnictwa, urodzaju i płodności. Była córką Kornosa i Rei, siostrą Hery, Hadesa, Hestii, Zeusa i Posejdona. Z Zeusem miała dwie córki: Persefonę i Hekate. Jest jednym z najstarszych bóstw greckich. Określana też jako Matka Boża lub Pani Obfitości. Jej atrybutem są przede wszystkim kłosy zboża. Organizowane na jej cześć były misteria eleuzyjskie. Wielokrotnie posiada do dzisiaj upamiętniające ją posągi. Jej obecność w świątyni w danym polis miała zapewnić dobre plony. Była patronem rolnictwa, obecnie jest to święty Demetrios.

Hekate

Jest to bogini czarów i magii, jak również ciemności i świata widm. Była córką tytana Perses i tytanity Asterii. Według innych źródeł jej rodzicami byli Zeus i Demeter. Czasami uważana jest też za boginię pokuty i zemsty. Jej posągi stały wielokrotnie na rozstaju dróg, stąd też przydomek Hekate Trivia. Była faworytką Zeusa, piastowała mu dzieci, była łaskawa dla ludzi, między innymi zsyłała bogactwo, siłę i sławą, w późniejszych wersjach wierzeń. Osłaniała też żołnierzy w bitwach, marynarzy na morzu, prowadziła zawodników do mety.

Morfeusz

Był on bogiem marzeń sennych. Przedstawia się go jako boga o wielkiej mądrości. Był on synem Hypnosa, boga snu, jego stryjem był Tanatos, bóg śmierci, a braćmi Ikelos i Fantasos. Pojawia się jego postać między innymi w „Metamorfozach” Owidiusza. Miał on mieć zdolność przybierania dowolnej postaci, a także ukazywania się w snach jako osoba ukochana dla śniących. Najczęściej sprowadzał sny przyjemne, miłe, oprężające. Jeśli człowiek był zły lub zrobił coś złego, to sprowadzał koszmary. Czasami koszmary pojawiały się też na ostrzeżenie.

Nike

Była to bogini zwycięstwa. Wielokrotnie upamiętnia ona w formie pomników słynne zwycięstwa w bitwach. Przedstawiana była jako młoda kobieta ze skrzydłami i gałązką oliwną w dłoni. Czasami była też opiekunką nie tylko wojowników, ale i sportowców. Należy ona do starszego od Olimpijczyków pokolenia bogów. Ma być córką tytana Pallasa i bogini podziemnej rzeki Styks. Jej rodzeństwo to Zelos, Kratos oraz Bia. Została ona potem przejęte przez chrześcijaństwo. Jej odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Wiktoria.